Live’y z ekspert_kami

Wolisz tylko słuchać? Wszystkie odcinki “Dialogów” dostępne są również jako podkasty!

Pierwsza rozmowa dotyczy uroginekologii, a dokładniej obniżeń narządów w obrębie miednicy mniejszej. Komu grożą? Czym się objawiają? Jakie są metody leczenia? Czemu to tak ważny temat?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski, ginekolog, Prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor nowych technik operacyjnych, podręczników i licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca, szkoleniowiec.

Dialogi: Obniżenia narządów miednicy mniejszej

„Dialogi” to rzeczowe spotkania ze specjalistami: tematy ważne dla zdrowia, możliwość zadawania pytań, ekspercka wiedza, przystępność, otwartość i brak tabu! Pierwsza rozmowa dotyczyć będzie uroginekologii, a dokładniej obniżeń narządów w obrębie miednicy mniejszej. Komu grożą? Czym się objawiają? Jakie są metody leczenia? Czemu to tak ważny temat? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski, ginekolog, Prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor nowych technik operacyjnych, podręczników i licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca, szkoleniowiec. 🔴 Cykl: Dialogi 🟥 Odcinek: 1 📅 Data: środa 2 czerwca ⏰ Godzina: 19:00 🎯 Temat: Obniżenia narządów miednicy mniejszej 👨‍⚕️ Gość: prof. Paweł Szymanowski 🙋‍♀️ Prowadzenie: Aga Szuścik

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 2 czerwca 2021

Tym razem porozmawiamy o profilaktyce psychologicznej i psychoonkologii. Czy istnieje profilaktyka psychologiczna? Jak powinna wyglądać relacja z lekarzem i przekazywanie złych wieści? Co dzieje się w psychice osoby z rakiem i jak sobie z tym radzić? Co ma w głowie ktoś, kto choruje na nowotwór ginekologiczny? Na te i inne moje oraz Wasze pytania odpowie Adrianna Sobol, psychoonkolożka i psychoterapeutka, współautorka książki „Oswoić raka”, członkini Zarządu Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, twórczyni platformy „Zdrowie zaczyna się w głowie”, wykładowczyni, pracownica szpitala onkologicznego, autorka licznych publikacji, edukatorka.

Dialogi: Profilaktyka psychologiczna i psychoonkologia

Drugi odcinek „Dialogów” już w środę! „Dialogi” to rzeczowe spotkania ze specjalistami: tematy ważne dla zdrowia, możliwość zadawania pytań, ekspercka wiedza, przystępność, otwartość i brak tabu! Możesz uczestniczyć w „Dialogach” na żywo, oglądając je na moim fanpage’u Aga Szuścik lub obejrzeć później na moim profilu instagramowym @agaszuscik oraz stronie agaszuscik.com! Tym razem porozmawiamy o profilaktyce psychologicznej i psychoonkologii. Czy istnieje profilaktyka psychologiczna? Jak powinna wyglądać relacja z lekarzem i przekazywanie złych wieści? Co dzieje się w psychice osoby z rakiem i jak sobie z tym radzić? Co ma w głowie ktoś, kto choruje na nowotwór ginekologiczny? Na te i inne moje oraz Wasze pytania odpowie Adrianna Sobol, psychoonkolożka i psychoterapeutka, współautorka książki „Oswoić raka”, członkini Zarządu Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, twórczyni platformy „Zdrowie zaczyna się w głowie”, wykładowczyni, pracownica szpitala onkologicznego, autorka licznych publikacji, edukatorka. 🌸 Cykl: Dialogi 🌸 Odcinek: 2 🌸 Data: środa 14 lipca 🌸 Godzina: 19:00 🌸 Temat: Profilaktyka psychologiczna i psychoonkologia 🌸 Gościni: Adrianna Sobol - psychoonkolog 🌸 Prowadzenie: Aga Szuścik

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 14 lipca 2021

Tym razem porozmawiamy o nietrzymaniu moczu, czyli, potocznie, popuszczaniu. Dlaczego o problemie tak powszechnym mówimy tak mało? Czym różnią się wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcia naglące i pęcherz nadaktywny? Na czym polega diagnostyka? Czy istnieją bezpieczne, małoinwazyjne i skuteczne metody leczenia? O co chodzi z kontrowersjami wokół taśm TOT i TVT? Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski, autor książki „Uroginekologia. Metody leczenia operacyjnego”, ginekolog, założyciel i były prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor nowych technik operacyjnych, podręczników i licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca, szkoleniowiec.

Dialogi: Nietrzymanie moczu

W pierwszą środę sierpnia trzeci odcinek „Dialogów”! Tym razem porozmawiamy o nietrzymaniu moczu, czyli, potocznie, popuszczaniu. Dlaczego o problemie tak powszechnym mówimy tak mało? Czym różnią się wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcia naglące i pęcherz nadaktywny? Na czym polega diagnostyka? Czy istnieją bezpieczne, małoinwazyjne i skuteczne metody leczenia? O co chodzi z kontrowersjami wokół taśm TOT i TVT? Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski, autor książki „Uroginekologia. Metody leczenia operacyjnego”, ginekolog, założyciel i były prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor nowych technik operacyjnych, podręczników i licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca, szkoleniowiec. 🌸 Cykl: Dialogi 🌸 Odcinek: 3 🌸 Data: środa 4 sierpnia 🌸 Godzina: 19:00 🌸 Temat: Nietrzymanie moczu 🌸 Gość: prof. Paweł Szymanowski 🌸 Prowadzenie: Aga Szuścik

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 4 sierpnia 2021

Czym w ogóle jest radioterapia i na czym polegają naświetlania? Czy to prawda, że można mieć jedną radioterapię w życiu? Które nowotwory leczy się w ten sposób? Jakie są skutki uboczne? Czy można myć skórę w miejscu, które jest naświetlane? Co znaczą takie słowa jak protonoterapia, grey i stereotaksja? Jak przeprowadza się brachyterapię poszczególnych obszarów ciała? Kiedy naświetla się oprócz, a kiedy zamiast operacji? Czy radioterapia paliatywna oznacza najgorsze?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr n. med. Urszula Staszek-Szewczyk, absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która w 2008 uzyskała tytuł doktora nauk medycznych w dziedzinie Chirurgii Onkologicznej, 6 lat później z radioterapii onkologicznej, a w listopadzie 2011 została specjalistką z chirurgii ogólnej. Pracuje w Dolnośląskim Centrum Onkologii, od maja 2012 roku w Zakładzie Teleradioterapii, następnie, od lipca 2016 roku, w Zakładzie Brachyterapii. Do marca 2020 roku pozostawała Adiunktem Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Nadal działa w zakresie szeroko pojętej edukacji onkologicznej w Europejskim Stowarzyszeniu Edukacji Onkologicznej (European Association for Cancer Education).

Dialogi: Radioterapia

Już jutro czwarty odcinek „Dialogów”, tym razem o radioterapii! Czym w ogóle jest radioterapia i na czym polegają naświetlania? Czy to prawda, że można mieć jedną radioterapię w życiu? Które nowotwory leczy się w ten sposób? Jakie są skutki uboczne? Czy można myć skórę w miejscu, które jest naświetlane? Co znaczą takie słowa jak protonoterapia, grey i stereotaksja? Jak przeprowadza się brachyterapię poszczególnych obszarów ciała? Kiedy naświetla się oprócz, a kiedy zamiast operacji? Czy radioterapia paliatywna oznacza najgorsze? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr n. med. Urszula Staszek-Szewczyk, absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która w 2008 uzyskała tytuł doktora nauk medycznych w dziedzinie Chirurgii Onkologicznej, 6 lat później z radioterapii onkologicznej, a w listopadzie 2011 została specjalistką z chirurgii ogólnej. Pracuje w Dolnośląskim Centrum Onkologii, od maja 2012 roku w Zakładzie Teleradioterapii, następnie, od lipca 2016 roku, w Zakładzie Brachyterapii. Do marca 2020 roku pozostawała Adiunktem Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Nadal działa w zakresie szeroko pojętej edukacji onkologicznej w Europejskim Stowarzyszeniu Edukacji Onkologicznej (European Association for Cancer Education). 🌸 Cykl: Dialogi 🌸 Odcinek: 4 🌸 Data: środa 8 września 🌸 Godzina: 19:00 🌸 Temat: Radioterapia 🌸 Gościni: dr n. med. Urszula Staszek-Szewczyk 🌸 Prowadzenie: Aga Szuścik

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 8 września 2021

Na czym polega prowadzenie fundacji, zajmującej się medycyną? Jak od kuchni wygląda świat fundacji? Czym różni się fundacja, stowarzyszenie i organizacja? Jak to założyć? Dlaczego od osób zajmujących się działalnością prospołeczną oczekuje się pracy za darmo? Czy, jako społeczeństwo, chcemy działać charytatywnie i co to właściwie znaczy? Co można zrobić dla pacjentów i pacjentek? Jak wygląda życie tych, którzy poświęcili je takiej pomocy? Jak pomagać na co dzień, a jak nie dać się oszukać? Gdzie i jak zostać wolontariuszem? Co czytać, co przeglądać?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Ania Charko, psycholożka zdrowia i pacjentka. Ania założyła Fundację Ludzie i Medycyna, gdzie razem z zespołem innych wolontariuszy tworzy rozwiązania dla dobrego życia z chorobą. Projekty fundacji to między innymi “Kartki na złe okoliczności”, karty konwersacyjne “Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”, aplikacja mobilna “Pacjenci Pacjentom”. Jako psycholożka, Ania wspiera pacjentów chorujących fizycznie w dążeniu do dobrego życia mimo choroby. Prowadzi zajęcia z empatycznego projektowania na SWPS. Tej jesieni wraca z podcastem “o _ życiu z chorobą”. W przyszłym roku przepłynie wzdłuż jezioro Siecino (ok. 8 km). W wolnych chwilach zajmuje się krawiectwem miarowym.

Dialogi: Pacjenci, działamy!

Już jutro piąty odcinek „Dialogów” – wyjątkowa rozmowa o działalności, którą można prowadzić z myślą o pacjentkach i pacjentach! Na czym polega prowadzenie fundacji, zajmującej się medycyną? Jak od kuchni wygląda świat fundacji? Czym różni się fundacja, stowarzyszenie i organizacja? Jak to założyć? Dlaczego od osób zajmujących się działalnością prospołeczną oczekuje się pracy za darmo? Czy, jako społeczeństwo, chcemy działać charytatywnie i co to właściwie znaczy? Co można zrobić dla pacjentów i pacjentek? Jak wygląda życie tych, którzy poświęcili je takiej pomocy? Jak pomagać na co dzień, a jak nie dać się oszukać? Gdzie i jak zostać wolontariuszem? Co czytać, co przeglądać? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Ania Charko, psycholożka zdrowia i pacjentka. Ania założyła Fundację Ludzie i Medycyna, gdzie razem z zespołem innych wolontariuszy tworzy rozwiązania dla dobrego życia z chorobą. Projekty fundacji to między innymi "Kartki na złe okoliczności", karty konwersacyjne "Rozmawianie o śmierci cię nie zabije", aplikacja mobilna "Pacjenci Pacjentom". Jako psycholożka, Ania wspiera pacjentów chorujących fizycznie w dążeniu do dobrego życia mimo choroby. Prowadzi zajęcia z empatycznego projektowania na SWPS. Tej jesieni wraca z podcastem "o _ życiu z chorobą". W przyszłym roku przepłynie wzdłuż jezioro Siecino (ok. 8 km). W wolnych chwilach zajmuje się krawiectwem miarowym. 🌸 Cykl: Dialogi 🌸 Odcinek: 5 🌸 Data: środa 29 września 🌸 Godzina: 19:00 🌸 Temat: Pacjenci, działamy! 🌸 Gościni: Ania Charko 🌸 Prowadzenie: Aga Szuścik

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 29 września 2021

Czemu boimy się, że coś się stanie? Czym właściwie jest lęk i czym różni się od strachu i niepokoju? Dlaczego tak bardzo boimy się ciężkiej choroby, a słowo „rak” sieje taki pogrom? Skąd taki lęk przed każdą kontrolą u osób z rakiem? Czy lęki towarzyszące różnym chorobom i wspieraniu osób na nie chorujących można jakkolwiek porównać? Co zrobić, gdy boi się dziecko? O co chodzi z „wolę nie wiedzieć” i „nie idę do ginekologa, bo jeszcze mi coś wykryje”? No i najważniejsze: co z tym wszystkim możemy zrobić?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Agnieszka Ratajczak-Mucharska, psycholog, coach, Syrenka. Agnieszka prowadzi szkolenia, warsztaty rozwojowe i treningi, jest trenerem Odysei Umysłu. Jak sama mówi, „podobno kompetencje psychologiczne znajdują zastosowanie w czterech tysiącach zawodów. Ukończyłam psychologię, a zatem mogłabym zarabiać na życie na 4 tysiące różnych sposobów! Jestem zachłanna – chciałam spróbować wszystkich! Dlatego wybrałam… szkołę”. Na co dzień Agnieszka pracuje jako psycholog szkolny, współpracuje z ośrodkami doskonalenia nauczycieli w całej Polsce. Od roku jest Syrenką, prowadzi blog onkoprzygody.pl oraz fanpage i grupę „Rak jajnika i inne onkoprzygody”.

Dialogi: Lęki, strachy, niepokoje

Wracają „Dialogi”, i to od razu z całą serią! W najbliższą środę arcyciekawy i niezwykle ważny temat, dotyczący każde* z nas: lęki, strachy, niepokoje. Czemu boimy się, że coś się stanie? Czym właściwie jest lęk i czym różni się od strachu i niepokoju? Dlaczego tak bardzo boimy się ciężkiej choroby, a słowo „rak” sieje taki pogrom? Skąd taki lęk przed każdą kontrolą u osób z rakiem? Czy lęki towarzyszące różnym chorobom i wspieraniu osób na nie chorujących można jakkolwiek porównać? Co zrobić, gdy boi się dziecko? O co chodzi z „wolę nie wiedzieć” i „nie idę do ginekologa, bo jeszcze mi coś wykryje”? No i najważniejsze: co z tym wszystkim możemy zrobić? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Agnieszka Ratajczak-Mucharska, psycholog, coach, Syrenka. Agnieszka prowadzi szkolenia, warsztaty rozwojowe i treningi, jest trenerem Odysei Umysłu. Jak sama mówi, „podobno kompetencje psychologiczne znajdują zastosowanie w czterech tysiącach zawodów. Ukończyłam psychologię, a zatem mogłabym zarabiać na życie na 4 tysiące różnych sposobów! Jestem zachłanna - chciałam spróbować wszystkich! Dlatego wybrałam… szkołę”. Na co dzień Agnieszka pracuje jako psycholog szkolny, współpracuje z ośrodkami doskonalenia nauczycieli w całej Polsce. Od roku jest Syrenką, prowadzi blog onkoprzygody.pl oraz fanpage i grupę „Rak jajnika i inne onkoprzygody”.

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 15 grudnia 2021

Na czym właściwie polega? Jak to się dzieje, że endometrium rośnie tam, gdzie być go nie powinno? Czy to prawda, że błona śluzowa może pojawić się nawet w oku? Jakie są objawy endometriozy? Jak często diagnozujemy ją zbyt późno? Czym grozi, gdy nie podejmuje się leczenia? Kiedy wdraża się leki, a kiedy operuje? Czy to prawda, że endometrioza zawsze wraca? Co wspólnego mają endometrioza i rak? Czy trzeba szukać kogoś, kto zajmuje się głównie endometriozą? Jak żyje się z tą chorobą?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowiedzą:
dr n. med. Piotr Rubisz, ekspert diagnostyki i leczenia endometriozy, pracownik Centrum Leczenia Endometriozy w Szpitalu Medicus Clinic we Wrocławiu, specjalista położnictwa i ginekologii, wieloletni pasjonat chirurgii ginekologicznej, wykładowca i słuchacz licznych kongresów, warsztatów oraz sympozjów naukowych;
EndoMama, czyli Dagmara Górecka-Basińska, edukatorka, twórczyni EndoMapy i cyklicznych warsztatów EndoMotywacja, autorka e-booka Małe Vademecum EndoKobiety, inicjatorka akcji Różowa Szkrzyneczka we wszystkich szkołach w Ustce;
EndoMagda, twórczyni profilu Walka Z Endometriozą, na co dzień wspierająca kobiety z endometriozą, obsługując je w jednej z klinik leczących endometriozę.

Dialogi: Endometrioza

Kolejny odcinek „Dialogów” to przestrzeń dla wiedzy i doświadczeń związanych z endometriozą – chorobą, która w Polsce dotyczy aż 2 milionów osób. Na czym właściwie polega? Jak to się dzieje, że endometrium rośnie tam, gdzie być go nie powinno? Czy to prawda, że błona śluzowa może pojawić się nawet w oku? Jakie są objawy endometriozy? Jak często diagnozujemy ją zbyt późno? Czym grozi, gdy nie podejmuje się leczenia? Kiedy wdraża się leki, a kiedy operuje? Czy to prawda, że endometrioza zawsze wraca? Co wspólnego mają endometrioza i rak? Czy trzeba szukać kogoś, kto zajmuje się głównie endometriozą? Jak żyje się z tą chorobą? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowiedzą: - dr n. med. Piotr Rubisz, ekspert diagnostyki i leczenia endometriozy, pracownik Centrum Leczenia Endometriozy w Szpitalu Medicus Clinic we Wrocławiu, specjalista położnictwa i ginekologii, wieloletni pasjonat chirurgii ginekologicznej, wykładowca i słuchacz licznych kongresów, warsztatów oraz sympozjów naukowych; - EndoMama, czyli Dagmara Górecka-Basińska, edukatorka, twórczyni EndoMapy i cyklicznych warsztatów EndoMotywacja, autorka e-booka Małe Vademecum EndoKobiety, inicjatorka akcji Różowa Szkrzyneczka we wszystkich szkołach w Ustce; - EndoMagda, twórczyni profilu Walka Z Endometriozą, na co dzień wspierająca kobiety z endometriozą, obsługując je w jednej z klinik leczących endometriozę.

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 29 grudnia 2021

Czas na „Dialogi” na temat tego, co wspólnego mają rak i to, co jesz i pijesz!

Które produkty i potrawy odstraszają, a które zapraszają raka? Ciastko z kremem, wołowy stek, paczka czipsów, butelka piwka – czy to rzeczywiście zbrodnie? Fitohormony – czy są rzeczy, których osoby z rakiem jajnika lub piersi muszą unikać? Cheat days, comfort food i świąteczne obżarstwo – co nam wolno? Jak podchodzić do tematu suplementacji? Co jeść podczas chemioterapii, radioterapii i po menaopauzie? No i jak pić kolorowe soki z Instagramu, gdy budżet jest ograniczony?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr Emilia Kałędkiewicz, dietetyk kliniczny, osoba z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami onkologicznymi. Pani Doktor jest założycielką poradni Profilaktycznej Dietetyki Onkologicznej NutriV i autorką wieloletnich badań dotyczących wpływu sposobu żywienia na powstawanie i rozwój nowotworów piersi u kobiet (w ramach współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym). To autorka artykułów naukowych ukazujących się w wielu polskich i międzynarodowych wydawnictwach medycznych. Jej zawodowy cel i główny motywator to zmiana nawyków żywieniowych tak, aby mniej osób doświadczało chorób nowotworowych, stąd skupienie się na działalności opartej na kreowaniu najzdrowszych i najsmaczniejszych planów żywienia dostosowanych indywidualnie do pacjenta. Prywatnie fanka windsurfingu i biegania. Prowadzi instagramowe konto @dr_kaledkiewicz.

Dialogi: Dietetyka onkologiczna

Czas na „Dialogi” na temat tego, co wspólnego mają rak i to, co jesz i pijesz! Które produkty i potrawy odstraszają, a które zapraszają raka? Ciastko z kremem, wołowy stek, paczka czipsów, butelka piwka – czy to rzeczywiście zbrodnie? Fitohormony – czy są rzeczy, których osoby z rakiem jajnika lub piersi muszą unikać? Cheat days, comfort food i świąteczne obżarstwo – co nam wolno? Jak podchodzić do tematu suplementacji? Co jeść podczas chemioterapii, radioterapii i po menaopauzie? No i jak pić kolorowe soki z Instagramu, gdy budżet jest ograniczony? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr Emilia Kałędkiewicz, dietetyk kliniczny, osoba z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami onkologicznymi. Pani Doktor jest założycielką poradni Profilaktycznej Dietetyki Onkologicznej NutriV i autorką wieloletnich badań dotyczących wpływu sposobu żywienia na powstawanie i rozwój nowotworów piersi u kobiet (w ramach współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym). To autorka artykułów naukowych ukazujących się w wielu polskich i międzynarodowych wydawnictwach medycznych. Jej zawodowy cel i główny motywator to zmiana nawyków żywieniowych tak, aby mniej osób doświadczało chorób nowotworowych, stąd skupienie się na działalności opartej na kreowaniu najzdrowszych i najsmaczniejszych planów żywienia dostosowanych indywidualnie do pacjenta. Prywatnie fanka windsurfingu i biegania. Prowadzi instagramowe konto @dr_kaledkiewicz

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 19 stycznia 2022

Dziewiąta rozmowa w ramach cyklu „Dialogi” dotyczyła tematu, który ma wyjątkowo zły PR, bo zazwyczaj kojarzy się z brakiem nadziei, bezradnością medycyny, cierpieniem i umieraniem. Wszystkie te cztery zarzuty należy jednak porządnie omówić i wyjaśnić, że to, delikatnie mówiąc, niezupełnie tak.

Co to jest leczenie paliatywne i co w ogóle znaczy to słowo? Komu i kiedy ordynuje się takie postępowanie? Czy z leczenia paliatywnego można wyzdrowieć? Jaka jest rola bliskich? Ból – czy da się go uśmierzyć? Chemioterapia paliatywna, radioterapia paliatywna – czym różnią się od tzw. radykalnych? Jak rozmawiać z kimś, kto jest w trakcie leczenia paliatywnego? Jak pracuje się z takimi pacjentami? Jak wygląda opieka paliatywna? Czym zajmują się hospicja i jak tam jest? Czy w hospicjach wszyscy leżą? No i… jak wygląda śmierć?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Anna Łotowska-Ćwiklewska, lekarka na finiszu szkolenia specjalizacyjnego z anestezjologii i intensywnej terapii, zajmująca się leczeniem bólu i medycyną paliatywną. Od 5 lat pracuje w hospicjum domowym Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, prowadzi także własny gabinet leczenia bólu. To absolwentka European Diploma in Pain Medicine Knowledge, członkini międzynarodowych towarzystw zajmujących się leczeniem bólu, była wykładowczyni akademicka i pracownica naukowa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, autorka publikacji na temat leczenia bólu. Aktywnie działa w internecie na rzecz pacjentów zmagających się z bólem przewlekłym, prowadzi instagramowe konto @niemusibolec.

Dialogi: Leczenie paliatywne

Kolejna rozmowa w ramach cyklu „Dialogi” dotyczyć będzie tematu, który ma wyjątkowo zły PR, bo zazwyczaj kojarzy się z brakiem nadziei, bezradnością medycyny, cierpieniem i umieraniem. Wszystkie te cztery zarzuty należy jednak porządnie omówić i wyjaśnić, że to, delikatnie mówiąc, niezupełnie tak. Co to jest leczenie paliatywne i co w ogóle znaczy to słowo? Komu i kiedy ordynuje się takie postępowanie? Czy z leczenia paliatywnego można wyzdrowieć? Jaka jest rola bliskich? Ból – czy da się go uśmierzyć? Chemioterapia paliatywna, radioterapia paliatywna – czym różnią się od tzw. radykalnych? Jak rozmawiać z kimś, kto jest w trakcie leczenia paliatywnego? Jak pracuje się z takimi pacjentami? Jak wygląda opieka paliatywna? Czym zajmują się hospicja i jak tam jest? Czy w hospicjach wszyscy leżą? No i… jak wygląda śmierć? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Anna Łotowska-Ćwiklewska, lekarka na finiszu szkolenia specjalizacyjnego z anestezjologii i intensywnej terapii, zajmująca się leczeniem bólu i medycyną paliatywną. Od 5 lat pracuje w hospicjum domowym Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, prowadzi także własny gabinet leczenia bólu. To absolwentka European Diploma in Pain Medicine Knowledge, członkini międzynarodowych towarzystw zajmujących się leczeniem bólu, była wykładowczyni akademicka i pracownica naukowa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, autorka publikacji na temat leczenia bólu. Aktywnie działa w internecie na rzecz pacjentów zmagających się z bólem przewlekłym, prowadzi instagramowe konto @niemusibolec.

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 2 lutego 2022

Dziesiąty odcinek „Dialogów” to arcy-ważna okazja, mam więc dla Was arcyciekawy temat!

Co dzieje się z pobranym wymazem lub wyciętym guzem? Czy długie oczekiwanie na wyniki oznacza, że będą one złe? Czemu na wyniki cytologii czekamy kilkanaście, a nie kilka dni? Cytologia z szybki i płynna – jakie są realne różnice? PAP, Bethesda… jak to jest z tymi skalami? Czy materiał zawsze przychodzi w profesjonalnym pojemniku? Czym są badania śródoperacyjne i jak się je robi? Czym zajmuje się patomorfolog i co może go zaskoczyć? Czy guzy mogą mieć zęby i fryzury? Czy, opisując materiał, patomorfolog zastanawia się, jak będzie czuła się osoba, która otrzyma wynik?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Paweł Ziora, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z patomorfologii. To asystent na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Z zawodu i zamiłowania jest dydaktykiem. Promuje wiedzę o chorobach i ich profilaktyce na żywo i w sieci. Prowadzi konto @lek.ziora – ze swojej strony wyjątkowo polecam wyróżnione stories „gineksy”!

Dialogi: Cytologia, histopatologia

Dziesiąty odcinek „Dialogów” to arcy-ważna okazja, mam więc dla Was arcyciekawy temat! Co dzieje się z pobranym wymazem lub wyciętym guzem? Czy długie oczekiwanie na wyniki oznacza, że będą one złe? Czemu na wyniki cytologii czekamy kilkanaście, a nie kilka dni? Cytologia z szybki i płynna – jakie są realne różnice? PAP, Bethesda… jak to jest z tymi skalami? Czy materiał zawsze przychodzi w profesjonalnym pojemniku? Czym są badania śródoperacyjne i jak się je robi? Czym zajmuje się patomorfolog i co może go zaskoczyć? Czy guzy mogą mieć zęby i fryzury? Czy, opisując materiał, patomorfolog zastanawia się, jak będzie czuła się osoba, która otrzyma wynik? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Paweł Ziora, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z patomorfologii. To asystent na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Z zawodu i zamiłowania jest dydaktykiem. Promuje wiedzę o chorobach i ich profilaktyce na żywo i w sieci. Prowadzi konto @lek.ziora – ze swojej strony wyjątkowo polecam wyróżnione stories „gineksy”! Poprzednie odcinki obejrzysz na agaszuscik.com/dialogi oraz instagramowym koncie @agaszuscik.

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 16 lutego 2022

Drugą dziesiątkę „Dialogów” rozpoczyna temat dobrych i złych nawyków, dotyczących wulwy.

Co to właściwie są i komu grożą infekcje? Czy codzienne noszenie wkładek to dobry pomysł? Czy basen jest groźny? Który obóz ma więcej racji – ten od płynów do higieny intymnej czy ten od samej wody? Co znaczy, że pochwa oczyszcza się sama? Włosy łonowe – po co są i co można z nimi zrobić? Depilacja i golenie – jak i czym? Jaka bielizna jest bezpieczna? Czy stringi są OK? W czym lub bez czego na pupie powinno się spać? Olejki, balsamy, pudry – hit czy kit?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr n. med. Anna Fuchs, specjalista położnictwa i ginekologii oraz certyfikowany specjalista w zakresie medycyny anti-aging. To adiunkt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ukończonego przez nią w wyróżnieniem. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Klinicznym Oddziale Położnictwa i Ginekologii, Upstate University Hospital at Community General Campus, State University of New York w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbyła prestiżowy Staż Podyplomowy w Zakresie Położnictwa i Ginekologii. Prowadzi Studenckie Koło Naukowe Położnictwa, Ginekologii i Seksuologii przy Katedrze Zdrowia Kobiety. Juror w trakcie SIMC International Medical Congress of Silesia (2018). Uczestniczka medycznych misji w Peru i Tanzanii, autor i współautor licznych artykułów naukowych, wystąpień na konferencjach krajowych i zagranicznych, szkoleniowiec.

Dialogi: Wulwa: dobre i złe nawyki

Drugą dziesiątkę „Dialogów” rozpoczyna temat dobrych i złych nawyków, dotyczących wulwy. Co to właściwie są i komu grożą infekcje? Czy codzienne noszenie wkładek to dobry pomysł? Czy basen jest groźny? Który obóz ma więcej racji – ten od płynów do higieny intymnej czy ten od samej wody? Co znaczy, że pochwa oczyszcza się sama? Włosy łonowe – po co są i co można z nimi zrobić? Depilacja i golenie – jak i czym? Jaka bielizna jest bezpieczna? Czy stringi są OK? W czym lub bez czego na pupie powinno się spać? Olejki, balsamy, pudry – hit czy kit? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr n. med. Anna Fuchs, specjalista położnictwa i ginekologii oraz certyfikowany specjalista w zakresie medycyny anti-aging. To adiunkt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ukończonego przez nią w wyróżnieniem. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Klinicznym Oddziale Położnictwa i Ginekologii, Upstate University Hospital at Community General Campus, State University of New York w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbyła prestiżowy Staż Podyplomowy w Zakresie Położnictwa i Ginekologii. Prowadzi Studenckie Koło Naukowe Położnictwa, Ginekologii i Seksuologii przy Katedrze Zdrowia Kobiety. Juror w trakcie SIMC International Medical Congress of Silesia (2018). Uczestniczka medycznych misji w Peru i Tanzanii, autor i współautor licznych artykułów naukowych, wystąpień na konferencjach krajowych i zagranicznych, szkoleniowiec. Poprzednie odcinki obejrzysz na agaszuscik.com/dialogi oraz instagramowym koncie @agaszuscik.

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Piątek, 25 lutego 2022

Jak rozmawiać z dzieckiem o zdrowiu intymnym – właśnie tego dowiecie się z dwunastego odcinka „Dialogów”!

Kiedy jest odpowiednia pora na pierwszą rozmowę z dzieckiem o intymnych tematach? Jak poruszać te tematy z nastolatką lub nastolatkiem? Jak „ograć” temat pierwszej miesiączki? O czym pamiętać, opowiadając o pierwszej wizycie ginekologicznej? Co dziecko powinno wiedzieć o profilaktyce? Jak rozmawiać z dzieckiem o ciele i jego działaniu? Siusiak czy penis, muszelka czy wulwa – jak nazywać? Jak przedstawić kwestie płci? Jakie są granice cielesnej prywatności dziecka? Jakie książki, strony internetowe, profile w mediach społecznościowych i podkasty będą odpowiednie?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Tosia z profilu „WdŻ dla zaawansowanych”. Na co dzień psycholożka szkolna i nauczycielka. W internecie edukuje o seksualności, psychologii oraz różnorodności, a także recenzuje książki dla dzieci, młodzieży i rodziców. Oswaja inkluzywność i tzw. trudne rozmowy z dziećmi.

Dialogi: Jak rozmawiać z dzieckiem o zdrowiu intymnym

Jak rozmawiać z dzieckiem o zdrowiu intymnym – właśnie tego dowiecie się z dwunastego odcinka „Dialogów”! Kiedy jest odpowiednia pora na pierwszą rozmowę z dzieckiem o intymnych tematach? Jak poruszać te tematy z nastolatką lub nastolatkiem? Jak „ograć” temat pierwszej miesiączki? O czym pamiętać, opowiadając o pierwszej wizycie ginekologicznej? Co dziecko powinno wiedzieć o profilaktyce? Jak rozmawiać z dzieckiem o ciele i jego działaniu? Siusiak czy penis, muszelka czy wulwa – jak nazywać? Jak przedstawić kwestie płci? Jakie są granice cielesnej prywatności dziecka? Jakie książki, strony internetowe, profile w mediach społecznościowych i podkasty będą odpowiednie? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Tosia z profilu „WdŻ dla zaawansowanych”. Na co dzień psycholożka szkolna i nauczycielka. W internecie edukuje o seksualności, psychologii oraz różnorodności, a także recenzuje książki dla dzieci, młodzieży i rodziców. Oswaja inkluzywność i tzw. trudne rozmowy z dziećmi. Poprzednie odcinki obejrzysz na agaszuscik.com/dialogi oraz instagramowym koncie @agaszuscik.

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 16 marca 2022

Jak działa cykl miesiączkowy i co to właściwie dla nas znaczy? Kiedy można zajść w ciążę? Jak opracować w rodzinie temat pierwszej miesiączki? Co z menopauzą? Jakie są miesiączkowe powody do niepokoju? Czy silne krwawienia i uciążliwe PMS-y to „taka uroda”? Które artykuły higieniczne wybrać? Czy kubeczek menstruacyjny to rzeczywiście taki genialny wynalazek? Jak możemy walczyć z ubóstwem menstruacyjnym? Co robić w tej kwestii dla osób z Ukrainy?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowiedzą Ewa Szymera z Różowej Skrzyneczki oraz Aleksandra Walczak z Akcji Menstruacja.

Ewa Szymera współtworzy Fundację Różowa Skrzyneczka, koordynując projekty promujące zdrowie menstruacyjne w mediach, szkołach i placówkach publicznych. Jest wiceprezeską Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom, panelistką Campusu Przyszłości, uczestniczką projektów „Twój Głos ma MOC!” Amnesty International oraz „Generation Change” Krytyki Politycznej. To członkini NGOS oraz „female factor”, międzynarodowej społeczności, wspierającej rozwój kobiet w biznesie. Współpracuje z The Innovation in Politics Institute.

Aleksandra Walczak działa w Akcji Menstruacji od września 2020, gdzie zajmuje się głównie edukacją przez internet – zaczynając na TikToku, a kończąc na organizowanych przez Fundację warsztatach. Na co dzień Ola studiuje dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i wychowuje dwie świnki morskie.

Dialogi: Wszystko o miesiączce

Cykl postów i podkast o miesiączce zwieńczamy wyjątkowym odcinkiem „Dialogów”! Jak działa cykl miesiączkowy i co to właściwie dla nas znaczy? Kiedy można zajść w ciążę? Jak opracować w rodzinie temat pierwszej miesiączki? Co z menopauzą? Jakie są miesiączkowe powody do niepokoju? Czy silne krwawienia i uciążliwe PMS-y to „taka uroda”? Które artykuły higieniczne wybrać? Czy kubeczek menstruacyjny to rzeczywiście taki genialny wynalazek? Jak możemy walczyć z ubóstwem menstruacyjnym? Co robić w tej kwestii dla osób z Ukrainy? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowiedzą Ewa Szymera z Różowej Skrzyneczki oraz Aleksandra Walczak z Akcji Menstruacja. Ewa Szymera współtworzy Fundację Różowa Skrzyneczka, koordynując projekty promujące zdrowie menstruacyjne w mediach, szkołach i placówkach publicznych. Jest wiceprezeską Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom, panelistką Campusu Przyszłości, uczestniczką projektów „Twój Głos ma MOC!” Amnesty International oraz „Generation Change” Krytyki Politycznej. To członkini NGOS oraz „female factor”, międzynarodowej społeczności, wspierającej rozwój kobiet w biznesie. Współpracuje z The Innovation in Politics Institute. Aleksandra Walczak działa w Akcji Menstruacji od września 2020, gdzie zajmuje się głównie edukacją przez internet – zaczynając na TikToku, a kończąc na organizowanych przez Fundację warsztatach. Na co dzień Ola studiuje dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i wychowuje dwie świnki morskie. Poprzednie odcinki obejrzysz na agaszuscik.com/dialogi oraz instagramowym koncie @agaszuscik.

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 6 kwietnia 2022

Czternasty odcinek „Dialogów” jest odpowiedzią na pytania, które codziennie znajduję w skrzynce odbiorczej i pod postami… Rozwiejmy wątpliwości!

Czy to prawda, że…
🌸 z nadżerką najlepiej nic nie robić?
🌸 nigdy nie powinno się samodzielnie przeprowadzać irygacji?
🌸 infekcję można „złapać” nawet w toalecie?
🌸 zakładanie wkładki bardzo boli?
🌸 miesiączka uniemożliwia wykonanie badania ginekologicznego?
🌸 po s3ksie trzeba zrobić siku?
🌸 wkładki higieniczne nie są OK?
🌸 długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych szkodzi?
🌸 wargi sr0mowe wewnętrzne nie powinny wystawać?
🌸 wulwę najlepiej myć samą wodą?
🌸 endometrioza jest o wiele częstsza niż #1na10?
🌸 mięśniaki macicy zawsze wracają?
🌸 lepiej nie golić włosów ł0nowych?
🌸 nie powinno się nacinać kr0cza podczas porodu?
🌸 karmienie pi3rsią to metoda antykoncepcji?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i ginekolożka, szkoleniowiec i wykładowca w skali międzynarodowej, właścicielka kliniki Estebelle. Na co dzień dr Nalewczyńska prowadzi kapitalne konto @drnalewczynska , gdzie pokazuje, jak dbać o sferę intymną i młody wygląd skóry.

Dialogi: Ginekologiczne fakty i mity

Czternasty odcinek „Dialogów” jest odpowiedzią na pytania, które codziennie znajduję w skrzynce odbiorczej i pod postami… Rozwiejmy wątpliwości! Czy to prawda, że… 🌸 z nadżerką najlepiej nic nie robić? 🌸 nigdy nie powinno się samodzielnie przeprowadzać irygacji? 🌸 infekcję można „złapać” nawet w toalecie? 🌸 zakładanie wkładki bardzo boli? 🌸 miesiączka uniemożliwia wykonanie badania ginekologicznego? 🌸 po s3ksie trzeba zrobić siku? 🌸 wkładki higieniczne nie są OK? 🌸 długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych szkodzi? 🌸 wargi sr0mowe wewnętrzne nie powinny wystawać? 🌸 wulwę najlepiej myć samą wodą? 🌸 endometrioza jest o wiele częstsza niż #1na10? 🌸 mięśniaki macicy zawsze wracają? 🌸 lepiej nie golić włosów ł0nowych? 🌸 nie powinno się nacinać kr0cza podczas porodu? 🌸 karmienie pi3rsią to metoda antykoncepcji? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i ginekolożka, szkoleniowiec i wykładowca w skali międzynarodowej, właścicielka kliniki Estebelle. Na co dzień dr Nalewczyńska prowadzi kapitalne konto instagram.com/drnalewczynska, gdzie pokazuje, jak dbać o sferę intymną i młody wygląd skóry. Poprzednie odcinki obejrzysz na agaszuscik.com/dialogi oraz instagramowym koncie instagram.com/agaszuscik.

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 20 kwietnia 2022

Ginekologia estetyczna to temat piętnastego (już?! ależ to leci…) odcinka „Dialogów”. Dowiedzmy się, co może zaoferować nam ta gałąź medycyny i przestańmy wreszcie traktować ją jako coś po ostatnim przecinku!
🌸 Po co zmieniać wygląd g3n!taliów i p!er$i?
🌸 Medycyna estetyczna a samoakceptacja – jak do tego podejść?
🌸 Labioplastyka – czy z Twoimi wargami sr0mowymi jest coś nie tak?
🌸 Jak ginekologia estetyczna może pomóc osobom po leczeniu nowotworu ginekologicznego?
🌸 Czy warto usuwać blizny?
🌸 Jak można pomóc ciału po ciąży i czy takie ciało zawsze potrzebuje pomocy?
🌸 Czy da się zrobić coś, by s3ks był przyjemniejszy?
🌸 Czy G-shot i O-shot to ściema?
🌸 Plastyka przednia i tylna – komu, kiedy, po co?
🌸 Laser, radiofrekwencja, kwas hialuronowy… sposób na zarobek czy realna pomoc?
🌸 Anti-aging: czy ginekologia estetyczna może spowolnić proces starzenia się ciała?
🌸 Ginekologia estetyczna a menopauza – jakie są możliwości?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie lek. Karina Barszczewska, specjalistka położnictwa i ginekologii, prowadząca profil @medycyna_na_obcasach oraz stronę internetową medycynanaobcasach.pl. To uczestniczka licznych certyfikowanych kursów z zakresu medycyny estetycznej i ginekologii estetycznej, absolwentka medycyny oraz studiów podyplomowych Medycyna Estetyczna na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a także była pracownica Kliniki Ginekologii Onkologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie oraz Oddziału Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. Prywatnie miłośniczka sportu i zwierząt.

Dialogi: Ginekologia estetyczna

Ginekologia estetyczna to temat piętnastego (już?! ależ to leci…) odcinka „Dialogów”. Dowiedzmy się, co może zaoferować nam ta gałąź medycyny i przestańmy wreszcie traktować ją jako coś po ostatnim przecinku! 🌸 Po co zmieniać wygląd g3n!taliów i p!er$i? 🌸 Medycyna estetyczna a samoakceptacja – jak do tego podejść? 🌸 Labioplastyka – czy z Twoimi wargami sr0mowymi jest coś nie tak? 🌸 Jak ginekologia estetyczna może pomóc osobom po leczeniu nowotworu ginekologicznego? 🌸 Czy warto usuwać blizny? 🌸 Jak można pomóc ciału po ciąży i czy takie ciało zawsze potrzebuje pomocy? 🌸 Czy da się zrobić coś, by s3ks był przyjemniejszy? 🌸 Czy G-shot i O-shot to ściema? 🌸 Plastyka przednia i tylna – komu, kiedy, po co? 🌸 Laser, radiofrekwencja, kwas hialuronowy… sposób na zarobek czy realna pomoc? 🌸 Anti-aging: czy ginekologia estetyczna może spowolnić proces starzenia się ciała? 🌸 Ginekologia estetyczna a menopauza – jakie są możliwości? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie lek. Karina Barszczewska, specjalistka położnictwa i ginekologii, prowadząca profil instagram.com/medycyna_na_obcasach oraz stronę internetową medycynanaobcasach.pl. To uczestniczka licznych certyfikowanych kursów z zakresu medycyny estetycznej i ginekologii estetycznej, absolwentka medycyny oraz studiów podyplomowych Medycyna Estetyczna na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a także była pracownica Kliniki Ginekologii Onkologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie oraz Oddziału Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. Prywatnie miłośniczka sportu i zwierząt. Poprzednie odcinki obejrzysz na agaszuscik.com/dialogi oraz instagramowym koncie instagram.com/agaszuscik.

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 11 maja 2022

Wiedza na temat pracy onkologów i onkolożek, procedur leczenia nowotworów i funkcjonowania oddziałów onkologicznych wydaje się ogólnodostępna. Gdy jednak wejdziemy za kulisy… Zapraszam na szesnasty odcinek „Dialogów”!

🌸 Jak wygląda praca na oddziałach onkologicznych?
🌸 Czym właściwie zajmuje się onkolog_żka?
🌸 Jak sobie radzić psychicznie, gdy codziennie obcuje się z rakiem?
🌸 Leczenie raka w Polsce – powód do dumy czy wstydu?
🌸 Czym są i jak wyglądają konsylia i rekonsylia?
🌸 Leczenie paliatywne, stadium nieoperacyjne – czy to tragedia?
🌸 Czy leczenie raka zawsze idzie zgodnie z procedurami?
🌸 Dlaczego różne_i lekarki_rze proponują różne ścieżki leczenia?
🌸 Czy onkologia ma lekarstwo na raka?
🌸 Co jest najtrudniejsze w pracy onkologa_żki?
🌸 Przed jakimi wyzwaniami stoi onkologia w Polsce i na świecie?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie lek. Małgorzata Osmola, rezydentka onkologii klinicznej oraz doktorantka WUM, założycielka pro-kobiecej organizacji Polki w medycynie. W swojej pracy kładzie nacisk na zindywidualizowane podejście do pacjentów i pacjentek. Część edukacji zdobywała we Francji. Szczerze zapraszam do obserwowania: @polkiwmedycynie.

Dialogi: Onkologia

Wiedza na temat pracy onkologów i onkolożek, procedur leczenia nowotworów i funkcjonowania oddziałów onkologicznych wydaje się ogólnodostępna. Gdy jednak wejdziemy za kulisy… Zapraszam na szesnasty odcinek „Dialogów”! 🌸 Jak wygląda praca na oddziałach onkologicznych? 🌸 Czym właściwie zajmuje się onkolog_żka? 🌸 Jak sobie radzić psychicznie, gdy codziennie obcuje się z rakiem? 🌸 Leczenie raka w Polsce – powód do dumy czy wstydu? 🌸 Czym są i jak wyglądają konsylia i rekonsylia? 🌸 Leczenie paliatywne, stadium nieoperacyjne – czy to tragedia? 🌸 Czy leczenie raka zawsze idzie zgodnie z procedurami? 🌸 Dlaczego różne_i lekarki_rze proponują różne ścieżki leczenia? 🌸 Czy onkologia ma lekarstwo na raka? 🌸 Co jest najtrudniejsze w pracy onkologa_żki? 🌸 Przed jakimi wyzwaniami stoi onkologia w Polsce i na świecie? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie lek. Małgorzata Osmola, rezydentka onkologii klinicznej oraz doktorantka WUM, założycielka pro-kobiecej organizacji Polki w medycynie. W swojej pracy kładzie nacisk na zindywidualizowane podejście do pacjentów i pacjentek. Część edukacji zdobywała we Francji. Szczerze zapraszam do obserwowania: @polkiwmedycynie. Poprzednie odcinki obejrzysz na agaszuscik.com/dialogi oraz instagramowym koncie instagram.com/agaszuscik.

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 18 maja 2022

Mówiąc wciąż o profilaktyce ginekologicznej i onkologicznej, raz po raz wspominam „jedz zdrowo”. Wszyscy wiemy, że cukry i używki są złe, a warzywa i owoce dobre, ale jak przychodzi co do czego… Najwyższa pora to ogarnąć!

🌸 Czy tym, co jemy, możemy zmienić florę bateryjną pochwy?
🌸 Które potrawy zwiększają, a które zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka?
🌸 Czy koktajle to samo zdrowie?
🌸 Ile filiżanek kawy dziennie można pić?
🌸 Jak odnaleźć się w świecie stewii, ksylitolu, erytrytolu i innych zastępników cukru?
🌸 Czy gluten to zło wcielone?
🌸 Light i zero – kupować czy olewać?
🌸 Czemu wszyscy grzmią o tym, żeby nie smażyć?
🌸 Czy owoce mogą tuczyć?
🌸 Co z tą przysłowiową lampką wina na krążenie i piwem na nerki?
🌸 Indeksy, kalorie… co, jak i czy w ogóle liczyć?
🌸 Czym jest cała ta żywność przetworzona?
🌸 Czy to prawda, że czosnek to naturalny antybiotyk?
🌸 Ile można jeść jajek, ziemniaków i pieczywa?
🌸 Czy to prawda, że dorośli ludzie nie trawią mleka?
🌸 Czy wolno łączyć ogórki i pomidory?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny i doktor nauk o zdrowiu. Doktor Hanna prowadzi szkolenia dla dietetyków i lekarzy oraz wykłady dla rodziców i osób starszych. Współpracuje z Narodowym Programem Zdrowia i przy realizacji kampanii społecznych, przez siedem lat pracowała w Instytucie Żywności i Żywienia. Pomaga osobom z problemem nadwagi i otyłości, cierpiącym na choroby dietozależne oraz będącym na dietach alternatywnych (ze szczególnym uwzględnieniem diet roślinnych). Jest autorką i współautorką wielu publikacji – artykułów i książek, m.in. „Endometrioza. Leczenie dietą”, „Jelito drażliwe. Leczenie dietą”, „Dieta faceta. Męskie zdrowie od kuchni”. Właśnie ukazała się jej nowa książka, „Koktajle do zadań specjalnych”.

Dialogi: Fakty i mity o zdrowym jedzeniu

Mówiąc wciąż o profilaktyce ginekologicznej i onkologicznej, raz po raz wspominam „jedz zdrowo”. Wszyscy wiemy, że cukry i używki są złe, a warzywa i owoce dobre, ale jak przychodzi co do czego… Najwyższa pora to ogarnąć! 🌸 Czy tym, co jemy, możemy zmienić florę bateryjną pochwy? 🌸 Które potrawy zwiększają, a które zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka? 🌸 Czy koktajle to samo zdrowie? 🌸 Ile filiżanek kawy dziennie można pić? 🌸 Jak odnaleźć się w świecie stewii, ksylitolu, erytrytolu i innych zastępników cukru? 🌸 Czy gluten to zło wcielone? 🌸 Light i zero – kupować czy olewać? 🌸 Czemu wszyscy grzmią o tym, żeby nie smażyć? 🌸 Czy owoce mogą tuczyć? 🌸 Co z tą przysłowiową lampką wina na krążenie i piwem na nerki? 🌸 Indeksy, kalorie… co, jak i czy w ogóle liczyć? 🌸 Czym jest cała ta żywność przetworzona? 🌸 Czy to prawda, że czosnek to naturalny antybiotyk? 🌸 Ile można jeść jajek, ziemniaków i pieczywa? 🌸 Czy to prawda, że dorośli ludzie nie trawią mleka? 🌸 Czy wolno łączyć ogórki i pomidory? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny i doktor nauk o zdrowiu. Doktor Hanna prowadzi szkolenia dla dietetyków i lekarzy oraz wykłady dla rodziców i osób starszych. Współpracuje z Narodowym Programem Zdrowia i przy realizacji kampanii społecznych, przez siedem lat pracowała w Instytucie Żywności i Żywienia. Pomaga osobom z problemem nadwagi i otyłości, cierpiącym na choroby dietozależne oraz będącym na dietach alternatywnych (ze szczególnym uwzględnieniem diet roślinnych). Jest autorką i współautorką wielu publikacji – artykułów i książek, m.in. „Endometrioza. Leczenie dietą”, „Jelito drażliwe. Leczenie dietą”, „Dieta faceta. Męskie zdrowie od kuchni”. Właśnie ukazała się jej nowa książka, „Koktajle do zadań specjalnych”. 🌸 Na żywo: środa, 19:00, facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako film: czwartek, 10:00, jako post tutaj Jako podkast: czwartek, 10:00, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej 🌸🌸🌸

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 10 sierpnia 2022

Tematem nowego odcinka „Dialogów” będzie kikut pochwy, czyli kikut waginy…

🌸 Co to jest kikut pochwy i kto go ma?
🌸 Czy ze skróconą pochwą da się normalnie żyć?
🌸 Jak osoby z kikutem pochwy uprawiają seks?
🌸 Orgazm i kikut pochwy – czy to możliwe?
🌸 Czy są skuteczne sposoby na suchość pochwy lub jej kikuta?
🌸 Jak radzą sobie psychicznie osoby po operacji skrócenia i zaszycia szczytu pochwy?
🌸 Czy są jakieś inne określenia, skoro to jest dla wielu osób takie piorunujące?
🌸 Czy z kikuta pochwy pobiera się cytologię?
🌸 Jak częste są wznowy na kikucie pochwy?
🌸 Co złego może stać się z kikutem pochwy?
🌸 Pochwa lub jej kikut po radioterapii – jakie są zagrożenia i szanse?
🌸 Zarośnięcie pochwy – komu może się przytrafić i co wtedy?
🌸 Czy kwas hialuronowy pomoże?
🌸 Miejscowe stosowanie hormonów – kto może?
🌸 Co z HPV, gdy nie ma się już szyjki macicy?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. Krzysztof Nowosielski, specjalista w dziedzinach ginekologii, położnictwa i onkologii oraz seksuologii. To operator Operator z międzynarodowym doświadczeniem, specjalista w technikach małoinwazyjnych tj. laparoskopowych w leczeniu chorób ginekologicznych. Jest autorem wielu artykułów dotyczących fizjologii i seksualności kobiet. Regularnie występuje na krajowych i międzynarodowych konferencjach ginekologicznych, seksuologicznych i ginekologiczno-onkologicznych. Wraz z położną Magdaleną Łosik współtworzy projekt „Okiem ginekologa i położnej”. Znany ze swojego holistycznego i pomocnego podejścia, jest prawdziwym autorytetem w społeczności syrenek.

Dialogi: Kikut pochwy

Tematem nowego odcinka „Dialogów” będzie kikut pochwy, czyli kikut waginy… 🌸 Co to jest kikut pochwy i kto go ma? 🌸 Czy ze skróconą pochwą da się normalnie żyć? 🌸 Jak osoby z kikutem pochwy uprawiają seks? 🌸 Orgazm i kikut pochwy – czy to możliwe? 🌸 Czy są skuteczne sposoby na suchość pochwy lub jej kikuta? 🌸 Jak radzą sobie psychicznie osoby po operacji skrócenia i zaszycia szczytu pochwy? 🌸 Czy są jakieś inne określenia, skoro to jest dla wielu osób takie piorunujące? 🌸 Czy z kikuta pochwy pobiera się cytologię? 🌸 Jak częste są wznowy na kikucie pochwy? 🌸 Co złego może stać się z kikutem pochwy? 🌸 Pochwa lub jej kikut po radioterapii – jakie są zagrożenia i szanse? 🌸 Zarośnięcie pochwy – komu może się przytrafić i co wtedy? 🌸 Czy kwas hialuronowy pomoże? 🌸 Miejscowe stosowanie hormonów – kto może? 🌸 Co z HPV, gdy nie ma się już szyjki macicy? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. Krzysztof Nowosielski, specjalista w dziedzinach ginekologii, położnictwa i onkologii oraz seksuologii. To operator z międzynarodowym doświadczeniem, specjalista w technikach małoinwazyjnych tj. laparoskopowych w leczeniu chorób ginekologicznych. Jest autorem wielu artykułów dotyczących fizjologii i seksualności kobiet. Regularnie występuje na krajowych i międzynarodowych konferencjach ginekologicznych, seksuologicznych i ginekologiczno-onkologicznych. Wraz z położną Magdaleną Łosik współtworzy projekt „Okiem ginekologa i położnej”. Znany ze swojego holistycznego i pomocnego podejścia, jest prawdziwym autorytetem w społeczności syrenek. 🌸 Na żywo: środa, 19:00, facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako film: czwartek, 10:00, jako post tutaj Jako podkast: czwartek, 10:00, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Środa, 31 sierpnia 2022

Histerektomia to usunięcie macicy – narządu, który wcale nie służy „wyłącznie” ciąży i wcale nie jest „w sumie niepotrzebny”. Zapraszam na kolejne „Dialogi”!

🌸 Komu i po co usuwa się macicę?
🌸 Dlaczego cztery na pięć macic usuwa się zupełnie niepotrzebnie?
🌸 Mięśniaki, nietrzymanie moczu, endometrioza, rak, korekta płci… kiedy histerektomia?
🌸 Czy to, czy zostawi się szyjkę, ma znaczenie?
🌸 Histerektomia – mały zabieg czy poważna operacja?
🌸 Na czym dokładnie polega ta procedura medyczna?
🌸 Laparoskopowo czy z rozcięciem brzucha – kiedy jak?
🌸 A jak robi się to za granicą?
🌸 Jakie są skutki psychiczne usunięcia macicy?
🌸 A fizyczne? Jak żyje się po histerektomii?
🌸 Co grozi osobom, u których usunięto macicę?
🌸 Dlaczego dla wielu osób macica jest rezerwuarem kobiecości?
🌸 Czy można zostać mamą po histerektomii?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski, ginekolog, założyciel i były prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor nowych technik operacyjnych, podręczników i licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca, szkoleniowiec, autor książki „Uroginekologia. Metody leczenia operacyjnego”.

Dialogi: Histerektomia

Histerektomia to usunięcie macicy – narządu, który wcale nie służy „wyłącznie” ciąży i wcale nie jest „w sumie niepotrzebny”. Zapraszam na kolejne „Dialogi”! 🌸 Komu i po co usuwa się macicę? 🌸 Dlaczego cztery na pięć macic usuwa się zupełnie niepotrzebnie? 🌸 Mięśniaki, nietrzymanie moczu, endometrioza, rak, korekta płci… kiedy histerektomia? 🌸 Czy to, czy zostawi się szyjkę, ma znaczenie? 🌸 Histerektomia – mały zabieg czy poważna operacja? 🌸 Na czym dokładnie polega ta procedura medyczna? 🌸 Laparoskopowo czy z rozcięciem brzucha – kiedy jak? 🌸 A jak robi się to za granicą? 🌸 Jakie są skutki psychiczne usunięcia macicy? 🌸 A fizyczne? Jak żyje się po histerektomii? 🌸 Co grozi osobom, u których usunięto macicę? 🌸 Dlaczego dla wielu osób macica jest rezerwuarem kobiecości? 🌸 Czy można zostać mamą po histerektomii? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski, ginekolog, założyciel i były prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor nowych technik operacyjnych, podręczników i licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca, szkoleniowiec, autor książki „Uroginekologia. Metody leczenia operacyjnego”. 🌸 Na żywo: środa, 19:00, facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako film: czwartek, 10:00, jako post tutaj Jako podkast: czwartek, 10:00, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Poniedziałek, 3 października 2022

Zapraszam na szczególny odcinek „Dialogów” – realizowany w ramach kampanii Znanego Lekarza Pier(w)si do Badań, której jestem ambasadorką. Zajmiemy się tematem ginekologicznych nowotworów złośliwych. Bez tabu!

🌸 Kto może zachorować na ginekologiczny nowotwór złośliwy?
🌸 Czy da się tego uniknąć?
🌸 Jakie badania profilaktyczne wykonywać?
🌸 Samobadanie piersi – czy to naprawdę ma sens?
🌸 Rak piersi, jajnika, jajowodu, szyjki macicy, pochwy, sromu… co to za choroby?
🌸 Jak poradzić sobie tuż po diagnozie?
🌸 Czy z takiej choroby da się wyzdrowieć?
🌸 Udział rodziny w chorowaniu i zdrowieniu – jaki jest?
🌸 Jak o raku ginekologicznym powiedzieć dzieciom?
🌸 Co mówić osobie, która ma raka?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowiedzą

🌸 Adrianna Sobol
Psychoonkolożka i psychoterapeutka, wykładowczyni, edukatorka. Współautorka książki „Oswoić raka”, autorka szkoleń „Rak i co dalej?” oraz „Jak być dobrym wsparciem dla pacjenta onkologicznego?”. Założycielka platformy „Zdrowie zaczyna się w głowie”. Członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe. Na co dzień pracuje jako psychoonkolog w szpitalu onkologicznym.

🌸 prof. Krzysztof Nowosielski
Specjalista w dziedzinach ginekologii, położnictwa i onkologii oraz seksuologii. Operator z międzynarodowym doświadczeniem. Autor wielu artykułów dotyczących fizjologii i seksualności kobiet. Regularnie występuje na krajowych i międzynarodowych konferencjach ginekologicznych, seksuologicznych i ginekologiczno-onkologicznych. Współtworzy projekt „Okiem ginekologa i położnej”.

Dialogi: Nowotwory ginekologiczne bez tabu

Zapraszam na szczególny odcinek „Dialogów” – realizowany w ramach kampanii Znanego Lekarza Pier(w)si do Badań, której jestem ambasadorką. Zajmiemy się tematem ginekologicznych nowotworów złośliwych. Bez tabu! 🌸 Kto może zachorować na ginekologiczny nowotwór złośliwy? 🌸 Czy da się tego uniknąć? 🌸 Jakie badania profilaktyczne wykonywać? 🌸 Samobadanie piersi – czy to naprawdę ma sens? 🌸 Rak piersi, jajnika, jajowodu, szyjki macicy, pochwy, sromu… co to za choroby? 🌸 Jak poradzić sobie tuż po diagnozie? 🌸 Czy z takiej choroby da się wyzdrowieć? 🌸 Udział rodziny w chorowaniu i zdrowieniu – jaki jest? 🌸 Jak o raku ginekologicznym powiedzieć dzieciom? 🌸 Co mówić osobie, która ma raka? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowiedzą 🌸 Adrianna Sobol https://www.instagram.com/adriannasobol Psychoonkolożka i psychoterapeutka, wykładowczyni, edukatorka. Współautorka książki „Oswoić raka”, autorka szkoleń „Rak i co dalej?” oraz „Jak być dobrym wsparciem dla pacjenta onkologicznego?”. Założycielka platformy „Zdrowie zaczyna się w głowie”. Członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe. Na co dzień pracuje jako psychoonkolog w szpitalu onkologicznym. 🌸 prof. Krzysztof Nowosielski https://www.instagram.com/dr_nowosielski_ Specjalista w dziedzinach ginekologii, położnictwa i onkologii oraz seksuologii. Operator z międzynarodowym doświadczeniem. Autor wielu artykułów dotyczących fizjologii i seksualności kobiet. Regularnie występuje na krajowych i międzynarodowych konferencjach ginekologicznych, seksuologicznych i ginekologiczno-onkologicznych. Współtworzy projekt „Okiem ginekologa i położnej”. 🌸 Na żywo: środa, 19:00, facebookowe strony „Aga Szuścik” i „Znany Lekarz” Jako podkast: czwartek, 10:00, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej

Opublikowany przez ZnanyLekarz Sobota, 15 października 2022

Żaden temat nie jest tak nieśmiertelny w pytaniach od Was jak wirus HPV. Temat ten poruszam stosunkowo często – w postach, rolkach, live’ach, kampaniach… czas go jednak dokładnie prześwietlić, wraz z ogólnopolskim Autorytetem w tej kwestii!

🌸Jak można zarazić się HPV?
🌸Czemu wirus ten jest super-turbo-powszechny?
🌸Kto może i powinien szczepić się przeciw HPV i czy jest to bezpieczne (dzieci? mężczyźni? osoby współżyjące? osoby zakażone? osoby z kłykcinami?)?
🌸Czy test na HPV jest w stanie zastąpić cytologię?
🌸Jakie ryzyko rozwoju raka szyjki macicy ma osoba z HPV?
🌸Czy rak w obrębie szyi i rak penisa to realne zagrożenie u osób z HPV?
🌸Czy HPV można wyleczyć lub wspomóc organizm w walce z wirusem?
🌸Czy to prawda, że typy od brodawek i kłykcin nie powodują raka?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. Robert Jach, ginekolog położnik, ginekolog onkolog i specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, certyfikowany kolposkopista zabiegowy PTKiPSM o numerze 1. To Prezes Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, przewodniczący Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii PTGiP, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, przewodniczący Komitetu ds. Kompleksowych Rekomendacji Standardów w Kolposkopii KOLPOSKOPIA 2020, v-ce Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Członek zarządu Europejskiej Federacji Kolposkopii oraz Oncofertility Consortium w Northwestern University w Chicago. Pan Profesor jest kierownikiem Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, autorem i współautorem 259 prac naukowych i promotorem 10 prac doktorskich.

Dialogi: HPV

Żaden temat nie jest tak nieśmiertelny w pytaniach od Was jak wirus HPV. Temat ten poruszam stosunkowo często – w postach, rolkach, live’ach, kampaniach… czas go jednak dokładnie prześwietlić, wraz z ogólnopolskim Autorytetem w tej kwestii! 🌸Jak można zarazić się HPV? 🌸Czemu wirus ten jest super-turbo-powszechny? 🌸Kto może i powinien szczepić się przeciw HPV i czy jest to bezpieczne (dzieci? mężczyźni? osoby współżyjące? osoby zakażone? osoby z kłykcinami?)? 🌸Czy test na HPV jest w stanie zastąpić cytologię? 🌸Jakie ryzyko rozwoju raka szyjki macicy ma osoba z HPV? 🌸Czy rak w obrębie szyi i rak penisa to realne zagrożenie u osób z HPV? 🌸Czy HPV można wyleczyć lub wspomóc organizm w walce z wirusem? 🌸Czy to prawda, że typy od brodawek i kłykcin nie powodują raka? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. Robert Jach, ginekolog położnik, ginekolog onkolog i specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, certyfikowany kolposkopista zabiegowy PTKiPSM o numerze 1. To Prezes Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, przewodniczący Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii PTGiP, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, przewodniczący Komitetu ds. Kompleksowych Rekomendacji Standardów w Kolposkopii KOLPOSKOPIA 2020, v-ce Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Członek zarządu Europejskiej Federacji Kolposkopii oraz Oncofertility Consortium w Northwestern University w Chicago. Pan Profesor jest kierownikiem Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, autorem i współautorem 259 prac naukowych i promotorem 10 prac doktorskich. 🌸 Na żywo: środa, 19:30 (tym razem o wpół do!), facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako podkast: czwartek, 10:00, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Wtorek, 8 listopada 2022

Coraz prężniej rozwija się uroginekologia, dziedzina łącząca ginekologię i urologię. Nie powinno to dziwić – układ moczowy i genitalia są bliziutko siebie, ich korelacja jest nieunikniona! Jak dbać o ten ważny duet?

🌸 Układ moczowy a genitalia – czemu ich relacja jest taka ważna?
🌸 Jakie są wyzwania współczesnej uroginekologii?
🌸 Które nawyki są złe dla układu moczowego i dlaczego?
🌸 Jak uniknąć infekcji w obrębie układu moczowego?
🌸 Czy jest jakiś poprawny sposób sikania?
🌸 Jak sikać w miejscach publicznych?
🌸 Jak zbudowany jest żeński układ moczowy?
🌸 Dlaczego właściwie trzeba pić tyle wody?
🌸 Czemu po s3ksie trzeba zrobić siku?
🌸 Czy trzeba oddawać mocz do badania?
🌸 Jak leczy się nietrzymanie moczu?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr Hanna Szweda, ginekolożka, ekspertka uroginekologii. Pani Doktor ukończyła studia w Warszawskiej Akademii Medycznej. Specjalizację w dziedzinie ginekologii i położnictwa uzyskała w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie. To stypendystka programu UE Erasmus, w ramach którego odbyła staż w hiszpańskim Universitat de Lleida. Jest autorką licznych publikacji, prowadzącą wykłady na kursach dla lekarzy i fizjoterapeutów. Wykłada na Wydziale Medycznym i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Prawie codziennie przeprowadza operacje z zakresu uroginekologii. Obecnie prowadzi badania naukowe, związane z budową cewki moczowej.

Dialogi: Układ moczowy

Coraz prężniej rozwija się uroginekologia, dziedzina łącząca ginekologię i urologię. Nie powinno to dziwić – układ moczowy i genitalia są bliziutko siebie, ich korelacja jest nieunikniona! Jak dbać o ten ważny duet? 🌸 Układ moczowy a genitalia – czemu ich relacja jest taka ważna? 🌸 Jakie są wyzwania współczesnej uroginekologii? 🌸 Które nawyki są złe dla układu moczowego i dlaczego? 🌸 Jak uniknąć infekcji w obrębie układu moczowego? 🌸 Czy jest jakiś poprawny sposób sikania? 🌸 Jak sikać w miejscach publicznych? 🌸 Jak zbudowany jest żeński układ moczowy? 🌸 Dlaczego właściwie trzeba pić tyle wody? 🌸 Czemu po s3ksie trzeba zrobić siku? 🌸 Czy trzeba oddawać mocz do badania? 🌸 Jak leczy się nietrzymanie moczu? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr Hanna Szweda, ginekolożka, ekspertka uroginekologii. Pani Doktor ukończyła studia w Warszawskiej Akademii Medycznej. Specjalizację w dziedzinie ginekologii i położnictwa uzyskała w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie. To stypendystka programu UE Erasmus, w ramach którego odbyła staż w hiszpańskim Universitat de Lleida. Jest autorką licznych publikacji, prowadzącą wykłady na kursach dla lekarzy i fizjoterapeutów. Wykłada na Wydziale Medycznym i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Prawie codziennie przeprowadza operacje z zakresu uroginekologii. Obecnie prowadzi badania naukowe, związane z budową cewki moczowej. 🌸 Na żywo: środa, 19:00 facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako podkast: czwartek, 10:00, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Wtorek, 13 grudnia 2022

By mówić o zdrowiu wspierająco i… zdrowo, nie można pominąć tematu relacji z ciałem – z pewnością wpływa ona na profilaktykę, dobre nawyki, podejście do leczenia. Sprawa ma również szersze, społeczne i systemowe ujęcie. O tym wszystkim porozmawiam właśnie z @kisielle – zapraszamy w tę środę o 19:30 na mojego Facebooka!

🌸 Czy ciała dzielą się na zdrowe i chore?
🌸 Jak postrzegamy swoje ciało w czasie choroby?
🌸 Jak możemy o tym rozmawiać?
🌸 Co to znaczy mieć zdrową relację z ciałem?
🌸 Jakie wyzwania mają różne ciała?
🌸 Jak wspierająco i prozdrowotnie podchodzić do otyłości?
🌸 Dlaczego należy poprawić opiekę medyczną osób z otyłością?
🌸 Jak dziś można rozumieć ciałouważność i inne ciałoruchy?
🌸 Dlaczego tak słabo znamy nasze miejsca intymne?
🌸 Jak poprawić relację ze swoim sromem?

Aleksandra „Kisielle” Kisiel to twórczyni treści, influencerka i coachyni, której wszystkie działania sprowadzają się do jednego: pokazywania ludziom, jak się od siebie „odwalić” i polubić się ze swoim ciałem. Kisielle to dziennikarka, która po 12 latach pracy w mediach postanowiła pójść inną. Jest feministką, której życie zmieniły dwa wydarzenia: urodzenie dziecka i zaakceptowanie swojego ciała. Za siostrami Kite Kisielle powtarza, że ciało jest narzędziem, nie ozdobą i w 100 proc. wciela to motto w życie.

Dialogi: Ciało w zdrowiu i chorobie

By mówić o zdrowiu wspierająco i… zdrowo, nie można pominąć tematu relacji z ciałem – z pewnością wpływa ona na profilaktykę, dobre nawyki, podejście do leczenia. Sprawa ma również szersze, społeczne i systemowe ujęcie. O tym wszystkim porozmawiam właśnie z @kisielle – zapraszamy w tę środę o 19:30 na mojego Facebooka! 🌸 Czy ciała dzielą się na zdrowe i chore? 🌸 Jak postrzegamy swoje ciało w czasie choroby? 🌸 Jak możemy o tym rozmawiać? 🌸 Co to znaczy mieć zdrową relację z ciałem? 🌸 Jakie wyzwania mają różne ciała? 🌸 Jak wspierająco i prozdrowotnie podchodzić do otyłości? 🌸 Dlaczego należy poprawić opiekę medyczną osób z otyłością? 🌸 Jak dziś można rozumieć ciałouważność i inne ciałoruchy? 🌸 Dlaczego tak słabo znamy nasze miejsca intymne? 🌸 Jak poprawić relację ze swoim sromem? Aleksandra „Kisielle” Kisiel to twórczyni treści, influencerka i coachyni, której wszystkie działania sprowadzają się do jednego: pokazywania ludziom, jak się od siebie „odwalić” i polubić się ze swoim ciałem. Kisielle to dziennikarka, która po 12 latach pracy w mediach postanowiła pójść inną. Jest feministką, której życie zmieniły dwa wydarzenia: urodzenie dziecka i zaakceptowanie swojego ciała. Za siostrami Kite Kisielle powtarza, że ciało jest narzędziem, nie ozdobą i w 100 proc. wciela to motto w życie. 🌸 Na żywo: środa, 19:30 (tym razem o wpół do!) facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako podkast: czwartek, 10:00, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Poniedziałek, 2 stycznia 2023

W swojej skrzynce odbiorczej często czytam pytania, dotyczące infekcji, grzybicy i nadżerki. Te popularne tematy wymagają dokładnego, eksperckiego wyjaśnienia, gdyż kłębią się nad nimi chmury mitów i złych nawyków! O pomoc poprosiłam ginekolożkę Martynę Sikorę – w środę o 20:00 pogadamy na moim Facebooku.

🌸 Na czym właściwie polega infekcja i czego ona dotyczy?
🌸 Jak można złapać infekcję?
🌸 Czy da się zapobiec infekcji?
🌸 Czy jest coś, o czym warto pamiętać podczas wakacji?
🌸 Co robić, by nie dostać infekcji po współżyciu?
🌸 Jak leczy się infekcję?
🌸 Nasiadówki w jogurcie – hit czy kit?
🌸 Komu grozi grzybica?
🌸 Jak rozpoznać u siebie grzybicę?
🌸 Jak to się leczy?
🌸 Czy to prawda, że najczęściej źle rozumiemy, czym jest nadżerka?
🌸 Czym różnią się nadżerka i ektopia?
🌸 Czy wypalanie i wymrażanie mają sens?
🌸 Jak zadbać o zdrowie sromu?
🌸 Co w tej kwestii jest wskazaniem do wizyty?

Martyna Sikora to specjalistka położnictwa i ginekologii oraz doktorantka Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej UMED Łódź. Od prawie 10 lat zajmuję się ginekologią rewitalizacyjną, rekonstrukcyjną i plastyczną – w skrócie „estetyczną”. Szkoli lekarki i lekarzy z zabiegów ginekologicznych z użyciem kwasu hialuronowego, radiofrekwencji, osocza, nici oraz zabiegu labioplastyki. Jest współzałożycielką otwartej w 2016 łódzkiej kliniki INTIMA Art&Este, ekspertką z zakresu ginekologii estetycznej dla firmy Neauvia oraz Aptos oraz pracowniczką warszawskiej kliniki Anclara.

Dialogi: Infekcja, grzybica, nadżerka

W swojej skrzynce odbiorczej często czytam pytania, dotyczące infekcji, grzybicy i nadżerki. Te popularne tematy wymagają dokładnego, eksperckiego wyjaśnienia, gdyż kłębią się nad nimi chmury mitów i złych nawyków! O pomoc poprosiłam ginekolożkę Martynę Sikorę @drsikora – w tę środę o 20:00 pogadamy na moim Facebooku. 🌸 Na czym właściwie polega infekcja i czego ona dotyczy? 🌸 Jak można złapać infekcję? 🌸 Czy da się zapobiec infekcji? 🌸 Czy jest coś, o czym warto pamiętać podczas wakacji? 🌸 Co robić, by nie dostać infekcji po współżyciu? 🌸 Jak leczy się infekcję? 🌸 Nasiadówki w jogurcie – hit czy kit? 🌸 Komu grozi grzybica? 🌸 Jak rozpoznać u siebie grzybicę? 🌸 Jak to się leczy? 🌸 Czy to prawda, że najczęściej źle rozumiemy, czym jest nadżerka? 🌸 Czym różnią się nadżerka i ektopia? 🌸 Czy wypalanie i wymrażanie mają sens? 🌸 Jak zadbać o zdrowie sromu? 🌸 Co w tej kwestii jest wskazaniem do wizyty? Martyna Sikora to specjalistka położnictwa i ginekologii oraz doktorantka Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej UMED Łódź. Od prawie 10 lat zajmuję się ginekologią rewitalizacyjną, rekonstrukcyjną i plastyczną – w skrócie „estetyczną”. Szkoli lekarki i lekarzy z zabiegów ginekologicznych z użyciem kwasu hialuronowego, radiofrekwencji, osocza, nici oraz zabiegu labioplastyki. Jest współzałożycielką otwartej w 2016 łódzkiej kliniki INTIMA Art&Este, ekspertką z zakresu ginekologii estetycznej dla firmy Neauvia oraz Aptos oraz pracowniczką warszawskiej kliniki Anclara. 🌸 Na żywo: środa, 20:00 (tym razem o dwudziestej!) facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako podkast: Czwartek rano, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Wtorek, 31 stycznia 2023

„Czeka mnie operacja” – te słowa czytam w skrzynce odbiorczej, słyszę w telefonie i widzę pod postami bardzo często. Zabiegi i operacje to poważna ingerencja w ciało, a my – jako pacjentki, pacjenci – często mamy za mało wiedzy, by się w tym odnaleźć. Czas tę wiedzę uzupełnić – zadając ekspertowi pytania zarówno ogólne (biorę to na siebie), jak i zupełnie osobiste (śmiało)!

🌸 Dlaczego 4 na 5 macic usuwa się niepotrzebnie?
🌸 Czy to prawda, że niektórzy „kroją” od razu, a inni w ostateczności?
🌸 Kiedy konieczna jest operacja ginekologiczna?
🌸 Jak wygląda operacja z perspektywy lekarza, lekarki?
🌸 Kiedy trzeba usunąć narząd?
🌸 Jak operuje się: endometriozę, mięśniaki, raka?
🌸 Czy dzielenie mięśniaków na kawałki w brzuchu jest bezpieczne?
🌸 Kiedy laparoskopia, kiedy przez pochwę, a kiedy rozcinanie brzucha?
🌸 Operacje na nietrzymanie moczu – czy działają?
🌸 Rak a laparoskopia – co tu jest grane?
🌸 Co znaczy nieoperacyjne stadium raka?
🌸 Czy operacje robotyczne to przyszłość ginekologii?
🌸 Taśmy, siatki, implanty – dlaczego tak się ich boją w Stanach?
🌸 Przy których operacjach się śpi, a przy których zachowuje przytomność?
🌸 Jakie są zagrożenia operacji ginekologicznych?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski, autor książki „Uroginekologia. Metody leczenia operacyjnego”, ginekolog, założyciel i były prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor nowych technik operacyjnych, podręczników i licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca, szkoleniowiec.

Dialogi: Operacje ginekologiczne

„Czeka mnie operacja” – te słowa czytam w skrzynce odbiorczej, słyszę w telefonie i widzę pod postami bardzo często. Zabiegi i operacje to poważna ingerencja w ciało, a my – jako pacjentki, pacjenci – często mamy za mało wiedzy, by się w tym odnaleźć. Czas tę wiedzę uzupełnić – zadając ekspertowi pytania zarówno ogólne (biorę to na siebie), jak i zupełnie osobiste (śmiało)! 🌸 Dlaczego 4 na 5 macic usuwa się niepotrzebnie? 🌸 Czy to prawda, że niektórzy „kroją” od razu, a inni w ostateczności? 🌸 Kiedy konieczna jest operacja ginekologiczna? 🌸 Jak wygląda operacja z perspektywy lekarza, lekarki? 🌸 Kiedy trzeba usunąć narząd? 🌸 Jak operuje się: endometriozę, mięśniaki, raka? 🌸 Czy dzielenie mięśniaków na kawałki w brzuchu jest bezpieczne? 🌸 Kiedy laparoskopia, kiedy przez pochwę, a kiedy rozcinanie brzucha? 🌸 Operacje na nietrzymanie moczu – czy działają? 🌸 Rak a laparoskopia – co tu jest grane? 🌸 Co znaczy nieoperacyjne stadium raka? 🌸 Czy operacje robotyczne to przyszłość ginekologii? 🌸 Taśmy, siatki, implanty – dlaczego tak się ich boją w Stanach? 🌸 Przy których operacjach się śpi, a przy których zachowuje przytomność? 🌸 Jakie są zagrożenia operacji ginekologicznych? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski, autor książki „Uroginekologia. Metody leczenia operacyjnego”, ginekolog, założyciel i były prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor nowych technik operacyjnych, podręczników i licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca, szkoleniowiec. 🌸 Na żywo: środa, 19:00 facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako podkast: Czwartek rano, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej 🌸🌸🌸

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Poniedziałek, 13 marca 2023

To przerażające – 7 na 10 kobiet w medycynie musi znosić seksistowskie żarty i komentarze, a 6 na 10 – delegowanie do jakiejś pracy z hasłem „kobieta zrobi to lepiej”. Tak wynika z raportu autorstwa fundacji Polki w Medycynie. Staję więc do walki z tabu wokół kolejnego tematu – zapraszam na „Dialogi”!

🌸 Czy lekarki zarabiają mniej niż lekarze?
🌸 Mobbing w medycynie – jaka jest prawda?
🌸 Jakie stereotypy na temat płci są obecne w szpitalach?
🌸 Aż 73,5% kobiet w medycynie doświadczyło dyskryminacji – o co chodzi?
🌸 Czy awanse lekarek i pielęgniarek odpowiadają ogólnej średniej?
🌸 Macierzyństwo i medycyna – jak wygląda temat?
🌸 Co z feminatywami w nazwach zawodów medycznych?
🌸 Co dzieje się na uczelniach?
🌸 Czy pacjentki są traktowane i leczone gorzej niż pacjenci?
🌸 Czy zdarza się, że pacjentki dyskryminują lekarzy lub lekarki?
🌸 Czy mężczyźni też doświadczają dyskryminacji?
🌸 Jak w świecie medycyny traktuje się osoby LGBT+?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie lek. Małgorzata Osmola, onkolożka, doktorantka WUM, założycielka pro-kobiecej organizacji Polki w Medycynie. W swojej pracy kładzie nacisk na zindywidualizowane podejście do pacjentów i pacjentek. Część edukacji zdobywała we Francji. Szczerze zapraszam do obserwowania: @polkiwmedycynie.

Dialogi: Kobiety w medycynie

To przerażające – 7 na 10 kobiet w medycynie musi znosić seksistowskie żarty i komentarze, a 6 na 10 – delegowanie do jakiejś pracy z hasłem „kobieta zrobi to lepiej”. Tak wynika z raportu autorstwa fundacji Polki w Medycynie. Staję więc do walki z tabu wokół kolejnego tematu – zapraszam na „Dialogi”! 🌸 Czy lekarki zarabiają mniej niż lekarze? 🌸 Mobbing w medycynie – jaka jest prawda? 🌸 Jakie stereotypy na temat płci są obecne w szpitalach? 🌸 Aż 73,5% kobiet w medycynie doświadczyło dyskryminacji – o co chodzi? 🌸 Czy awanse lekarek i pielęgniarek odpowiadają ogólnej średniej? 🌸 Macierzyństwo i medycyna – jak wygląda temat? 🌸 Co z feminatywami w nazwach zawodów medycznych? 🌸 Co dzieje się na uczelniach? 🌸 Czy pacjentki są traktowane i leczone gorzej niż pacjenci? 🌸 Czy zdarza się, że pacjentki dyskryminują lekarzy lub lekarki? 🌸 Czy mężczyźni też doświadczają dyskryminacji? 🌸 Jak w świecie medycyny traktuje się osoby LGBT+? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie lek. Małgorzata Osmola, onkolożka, doktorantka WUM, założycielka pro-kobiecej organizacji Polki w Medycynie. W swojej pracy kładzie nacisk na zindywidualizowane podejście do pacjentów i pacjentek. Część edukacji zdobywała we Francji. Szczerze zapraszam do obserwowania: @polkiwmedycynie 🌸 Na żywo: środa, 19:00 facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako podkast: Czwartek rano, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Wtorek, 21 marca 2023

Czy kiedykolwiek słyszał*ś o medycynie stylu życia? Moc i znaczenie tej nowej dziedziny są nie do opisania – odpowiada ona bowiem na bardzo często zadawane pytania i zajmuje się kwestiami, które realizujemy automatycznie, żyjąc w przekonaniu, że inaczej się nie da…

🌸 Co w końcu z tymi suplementami – brać czy nie (i jakie)?
🌸 Jak rzucić palenie papierosów (i czy naprawdę trzeba)?
🌸 Czy chorobom da się zapobiec?
🌸 Czego dowodzi przypadek cioci, która badała się regularnie, a zachorowała na raka jajnika?
🌸 A wujek, co całe życie pił, a dożył setki?
🌸 Co ze zdrowiem osób, których dotyczy żart „zawsze po bieganiu jem pizzę… żartuję, nie biegam”?
🌸 Czemu wielu lekarzy i wiele lekarek zna się na swojej specjalizacji, ale plecie bzdury o stylu życia?
🌸 Czy w tym świecie da się mniej stresować?
🌸 Co ma profilaktyka do self-care’u?
🌸 Czy żyjemy w kulcie pigułki?
🌸 Co medycyna stylu życia ma do zaproponowania osobom chorym?
🌸 Leczenie – w rękach lekarza_rki czy pacjentki_a?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr n. med. Joanna Ludwikowska, certyfikowany lekarz Medycyny Stylu Życia amerykańskiego International Board of Lifestyle Medicine, specjalistka radiologii i diagnostyki obrazowej z uprawnieniami European Diploma in Radiology (jako pierwszy radiolog w Polsce), absolwentka certyfikowanego kursu Mindfulness.

Dialogi: Medycyna stylu życia

Czy kiedykolwiek słyszał*ś o medycynie stylu życia? Moc i znaczenie tej nowej dziedziny są nie do opisania – odpowiada ona bowiem na bardzo często zadawane pytania i zajmuje się kwestiami, które realizujemy automatycznie, żyjąc w przekonaniu, że inaczej się nie da… 🌸 Co w końcu z tymi suplementami – brać czy nie (i jakie)? 🌸 Jak rzucić palenie papierosów (i czy naprawdę trzeba)? 🌸 Czy chorobom da się zapobiec? 🌸 Czego dowodzi przypadek cioci, która badała się regularnie, a zachorowała na raka jajnika? 🌸 A wujek, co całe życie pił, a dożył setki? 🌸 Co ze zdrowiem osób, których dotyczy żart „zawsze po bieganiu jem pizzę… żartuję, nie biegam”? 🌸 Czemu wielu lekarzy i wiele lekarek zna się na swojej specjalizacji, ale plecie bzdury o stylu życia? 🌸 Czy w tym świecie da się mniej stresować? 🌸 Co ma profilaktyka do self-care’u? 🌸 Czy żyjemy w kulcie pigułki? 🌸 Co medycyna stylu życia ma do zaproponowania osobom chorym? 🌸 Leczenie – w rękach lekarza_rki czy pacjentki_a? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr n. med. Joanna Ludwikowska, certyfikowany lekarz Medycyny Stylu Życia amerykańskiego International Board of Lifestyle Medicine, specjalistka radiologii i diagnostyki obrazowej z uprawnieniami European Diploma in Radiology (jako pierwszy radiolog w Polsce), absolwentka certyfikowanego kursu Mindfulness. 🌸 Na żywo: środa, 19:00 facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako podkast: Czwartek rano, wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej 🌸🌸🌸

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Niedziela, 16 kwietnia 2023

Pytań o hormony – od PCOS, przez antykoncepcję, aż po płodność i menopauzę – dostaję masę. Czas, byśmy – i ja, i Ty – miały szansę zadać je ekspertce w temacie!

🌸 Po czym poznać, że ma się problemy z hormonami?
🌸 Hormony a płodność – co warto wiedzieć?
🌸 Gdzie czyhają xenoestrogeny?
🌸 Jak codziennie wpływamy na gospodarkę hormonalną?
🌸 Czy w tym, co jemy, są hormony?
🌸 Czym właściwie są hormony i jak działają?
🌸 Jak powstaje PCOS?
🌸 Co mają hormony do problemów ginekologicznych?
🌸 Czy można brać hormony, by nie mieć menopauzy?
🌸 Co wspólnego mają hormony i ginekologiczne nowotwory złośliwe?
🌸 Rak piersi a hormony – o co tu chodzi?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Dorota Cybulska, ginekolog-położnik, specjalista ds. niepłodności, obesitolog, pracująca w Polsce oraz Wielkiej Brytanii, zajmując się leczeniem zaburzeń hormonalnych prowadzących do niepłodności oraz otyłości. Jest absolwentką Uniwersytetu Harvarda, gdzie ukończyła prestiżowy kurs z obesitologii. Leczy zaburzenia endokrynologiczne w holistyczny sposób, wspomagając je dietoterapią.

Dialogi: Hormony

Pytań o hormony – od PCOS, przez antykoncepcję, aż po płodność i menopauzę – dostaję masę. Czas, byśmy – i ja, i Ty – miały szansę zadać je ekspertce w temacie! Zapraszam na rozmowę dziś o 19:00 – u mnie na Facebooku! 🌸 Po czym poznać, że ma się problemy z hormonami? 🌸 Hormony a płodność – co warto wiedzieć? 🌸 Gdzie czyhają xenoestrogeny? 🌸 Jak codziennie wpływamy na gospodarkę hormonalną? 🌸 Czy w tym, co jemy, są hormony? 🌸 Czym właściwie są hormony i jak działają? 🌸 Jak powstaje PCOS? 🌸 Co mają hormony do problemów ginekologicznych? 🌸 Czy można brać hormony, by nie mieć menopauzy? 🌸 Co wspólnego mają hormony i ginekologiczne nowotwory złośliwe? 🌸 Rak piersi a hormony – o co tu chodzi? Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie Dorota Cybulska, ginekolog-położnik, specjalista ds. niepłodności, obesitolog, pracująca w Polsce oraz Wielkiej Brytanii, zajmując się leczeniem zaburzeń hormonalnych prowadzących do niepłodności oraz otyłości. Jest absolwentką Uniwersytetu Harvarda, gdzie ukończyła prestiżowy kurs z obesitologii. Leczy zaburzenia endokrynologiczne w holistyczny sposób, wspomagając je dietoterapią. Prowadzi konto instagram.com/dorota_cybulska_nutri_doctor. 🌸 Na żywo: wtorek, 19:00, facebookowa strona „Aga Szuścik” Jako podkast: Niedługo po live’ie wpisz „Aga Szuścik” na dowolnej platformie podkastowej 🌸🌸🌸

Opublikowany przez Aga Szuścik - edukacja ginekologiczna Poniedziałek, 12 czerwca 2023
Masz jakieś pytanie? Myślisz o wspólnym projekcie?