Chcę pomóc Ci żyć Zdrowiej.

Nazywam się Agnieszka Szuścik-Zięba, ale działam jako Aga Szuścik.
Kreatywnie objaśniam ginekologię, profilaktykę onkologiczną i przechodzenie przez raka, badam i kreuję ginekologiczne patient experience oraz przestrzeń między sztuką a medycyną.

Moja historia

Przez lata uczyłam innych fotografii i filmu, robiłam zdjęcia, kręciłam klipy i organizowałam imprezy z muzyką elektroniczną. Tak mnie to wszystko pochłonęło, że zapomniałam o badaniach profilaktycznych. W 2018 dostałam diagnozę: rak szyjki macicy. Tuż przed operacją wycięcia macicy doznałam olśnienia – postanowiłam, że jeżeli się obudzę, będę już żyła wyłącznie po swojemu. Gdy doszłam do siebie, zaczęłam odważniej sięgać po swoje marzenia. Zrobiłam też cykl zdjęć na temat swojej choroby. Projekt stał się dość popularny, a ja zaczęłam dostawać coraz liczniejsze wiadomości z podziękowaniami: za przypomnienie o badaniach, za wyjaśnienie medycznych kwestii, za wsparcie w przechodzeniu przez chorobę, za zarysowanie perspektywy drugiej strony lekarkom, lekarzom, pacjentkom, pacjentom. Poczułam misję, zaczęłam działać. Niestety w 2019 rak znów się o mnie upomniał. Przerzuty doprowadziły do kolejnych 2 operacji, 4 wlewów chemioterapii, 25 seansów radioterapii i 2 seansów brachyterapii. Dziś jestem zdrowa. W pełni oddaję się swojej misji. Robię to dla Ciebie!

Co właściwie robię?

Nie jestem lekarką (piszę to, by nie było wątpliwości)
Rysuję, piszę, nagrywam i fotografuję na temat ginekologii, onkologii i profilaktyki
Co miesiąc przeprowadzam samobadanie piersi online na żywo – w każdy ostatni dzień miesiąca o 20 na Instagramie
Jestem jedną ze 100 osób działających na rzecz edukacji seksualnej Listy Forbes Women i SEXEDPL
Jestem laureatką Ofeminin Influence Awards 2023 – „za wspieranie kobiet w walce o zdrowie, dostarczanie im rzetelnej wiedzy i odważne dzielenie się swoją historią” – oraz posiadaczką wyróżnienia „Lider pacjentocentryzmu” nagrody im. Ewy Borek.
Piszę blog „Życie po raku” oraz teksty dla „Miasta Kobiet”, Onetu i Fundacji SexEd.pl
Uczę lekarzy i lekarki, fizjoterapeutki i fizjoterapeutów ginekologicznego patient experience (np. na studiach podyplomowych: Uroginekologia na KAAFM, Fizjoterapia uroginekologiczna na GUMED)
Patient experience uczyłam się również w Stanach Zjednoczonych – na zaproszenie Kongresu USA, w ramach międzynarodowego programu Open World, nominowana przez fundację Rak’n’Roll.
Byłam ambasadorką wielu kampanii, np. Kochane, Przebadane (Biżuteria Yes), #WIEDZAINTYMNAA (AA), Pier(w)si Do Badań (Znany Lekarz), Zdrowie Bez Wymówek (Nationale Nederlanden)
Doradzam placówkom medycznym w zakresach patient experience, prowadzę audyty doświadczenia pacjenckiego
Jestem ambasadorką portali Centrum Kryzysowe i W Trosce O Chorego Pracownika
Obroniłam doktorat w dziedzinie sztuk filmowych (na Łódzkiej Filmówce)
Ukończyłam fotografię (Łódzka Filmówka) oraz filologię polską ze specjalnością komunikacja społeczna (Uniwersytet Śląski)
Jestem absolwentką kursów Racjonalnej Terapii Zachowania oraz Terapii Simontonowskiej
Stworzyłam wiele kampanii i projektów prozdrowotnych
Jestem syrenką, czyli osobą po usunięciu macicy (choruję na raka szyjki macicy)
Uwielbiam gotowanie, tatuaże, pieski, pluszaki i muzykę elektroniczną
Moje supermoce to empatia, kreatywność i wyjaśnianie trudnych rzeczy w prosty, obrazowy sposób

Nie działam sama

Biorę udział w takiej ilości inicjatyw, że nie dałabym rady sama robić tego dobrze. Pracujemy więc w trójk.. czwórkę!

Maciek Szuścik-Zięba odpowiada za organizację, logistykę, formalności, technikalia. To człowiek, który potrafi zmieścić cały świat w jednym arkuszu Excela, przeprowadzić organizację produkcji międzynarodowego spotu o profilaktyce, przebrnąć przez 20 stron umowy i zamontować profesjonalne tło do filmów i fotografii między łazienką a salonem. Jest moim mężem i wspiera mnie jak nikt inny.

Magda Urbańska zajmuje się kontaktami z klientami i klientkami, wspiera nas organizacyjnie i promocyjnie. Jest też niezastąpiona w zauważaniu i ogarnianiu szczegółów, które łatwo przeoczyć.

Pani Dusia wspiera nas aktorsko i przytulacko. Zagrała w takich filmach jak „POCHWAła”, „POCHWAła 2”, „POCHWAła 3” czy w niszowej produkcji „Wkładkowe eksperymenty”. Jest pluszową pandą.

Wśród osób, z którymi działam, wymienię jeszcze… Ciebie. Jestem tu, ponieważ Ty tu jesteś!

Sprawdź moje wypowiedzi w mediach

Zobacz minigalerię

Masz jakieś pytanie? Myślisz o wspólnym projekcie?